Mosselen
óók voor het najaar
Een grote pan mosselen, een goed glas wijn en uitzicht op zee: we associëren het schelpdier al snel met lange zomerdagen. Toch is juist het najaar een mooi moment om mosselen op tafel te zetten. Ze zijn dan traditioneel goed gevuld en laten zich verrassend goed combineren met de smaken van het seizoen.
Wie mosselen vooral als zomergerecht ziet, doet zichzelf eigenlijk tekort. In Zeeland weten ze al langer dat de herfst en winter minstens zo geschikt zijn voor een dampende pan. Van 3 tot en met 10 oktober staat tijdens De Week van Ons Eten eten van eigen bodem en uit eigen water centraal. Een mooi excuus dus om de mossel opnieuw te ontdekken.
Van zee naar herfsttafel
Mosselen zijn een natuurproduct en veranderen gedurende het seizoen. In het voorjaar en de vroege zomer steken ze veel energie in hun voortplanting, waardoor de schelp wat minder gevuld kan zijn. Daarna begint de mossel weer volop te eten en bouwt hij zijn vlees op. Vanaf het najaar zijn ze daardoor traditioneel mooi gevuld.
Dat is ook in Zeeland een bekend gegeven. Mosselchef Pim van Engelenburg ziet dat veel Zeeuwen bewust rekening houden met het seizoen. ‘In Zeeland zie je dat mensen soms bewust even wachten met het eten van mosselen. Zij weten dat de mossel in het voorjaar en de zomer veel energie in de voortplanting steekt en daarna weer voller wordt. Voor veel Zeeuwen zijn de herfst en winter daarom juist dé seizoenen om mosselen te eten.’
En dat betekent goed nieuws voor iedereen die na de zomer nog lang geen afscheid wil nemen van de mosselpan. Het seizoen loopt grofweg door tot februari.
Geef de mossel een najaarsjas
Waar je in de zomer misschien kiest voor frisse kruiden, citroen en lichte sauzen, mag het in oktober allemaal net wat aardser. Denk aan prei, knolselderij, paddenstoelen, mosterd, venkel en dragon. Ingrediënten die de mossel een heel ander karakter geven, zonder de zilte smaak te overheersen.
‘Juist ingrediënten als pompoen, prei en knolselderij werken goed bij de mossel. Maar ook anijstonen zoals venkel en dragon passen er verrassend goed bij,’ vertelt Pim.
Ook de manier waarop we eten verandert met het seizoen. In plaats van buiten aan een lange tafel, schuiven we in het najaar weer wat vaker binnen aan. En daar past zo’n grote pan midden op tafel eigenlijk perfect bij. Samen opscheppen, brood erbij om de saus mee op te dippen en een glas witte wijn binnen handbereik.
Een product uit eigen water
De Week van Ons Eten, van 3 tot en met 10 oktober, draait om de herkomst van wat er op ons bord ligt. De Zeeuwse mossel past daar mooi bij. Mosselen groeien in de Nederlandse wateren en zoeken hun eigen voedsel, zoals plankton, uit het water. Ze hoeven daarvoor niet te worden gevoerd.
Ook voedingskundig heeft het kleine schelpdier het nodige in huis. Mosselen zijn rijk aan eiwitten en leveren onder meer vitamine B12 en ijzer. Maar misschien nog belangrijker: ze zijn veelzijdig genoeg om er ook buiten de klassieke mosselpan mee te experimenteren.
Mosselen met knolselderij en dragon
Voor een echt najaarsbord combineert Pim van Engelenburg de mossel met knolselderij, grove mosterd en dragon. De knolselderij zorgt voor een aardse basis, de mosterd geeft wat pit en de dragon houdt het geheel fris. Het resultaat: een mosselgerecht dat helemaal past bij oktober.
Recept: Mosselen met knolselderij, mosterd en dragon
Hoofdgerecht | 2 personen | 15 minuten
Ingrediënten
- 1 kg Zeeuwse mosselen
- 1 teentje knoflook, geplet met schil
- 1 sjalot, fijngesnipperd
- 3 el olijfolie
- 1 takje tijm
- 4-5 el knolselderij, in blokjes van 0,5 x 0,5 cm
- 1 glas witte wijn
- 1 el grove mosterd
- 1 el boter (20 g)
- 3 takjes dragon, geplukt
- 2 el platte peterselie, grofgehakt
- Versgemalen zwarte peper
Bereiding
- Spoel de mosselen kort onder koud stromend water. Verwijder kapotte schelpen en mosselen die na een tikje niet sluiten.
- Verhit de olijfolie in een ruime pan op middelhoog vuur. Voeg de knoflook, sjalot en tijm toe en fruit enkele minuten tot de sjalot zacht is. Voeg de knolselderij toe en bak 2-3 minuten mee.
- Voeg de mosselen en de witte wijn toe. Zet het vuur hoog, doe de deksel op de pan en kook de mosselen 5-7 minuten. Schud de pan regelmatig totdat de schelpen open zijn.
- Haal de pan van het vuur. Verwijder de mosselen die niet zijn opengegaan. Schep de grove mosterd en boter door het kookvocht en voeg de dragon en peterselie toe. Breng op smaak met versgemalen zwarte peper.
- Verdeel de mosselen over twee diepe borden en schep het kookvocht met de knolselderij eroverheen. Garneer met wat extra dragon en peterselie en serveer met goed stokbrood of frietjes.
Tip van Pim: ‘Mosselen hebben van zichzelf al veel smaak. Je hebt daarom niet veel nodig om er iets moois van te maken. Juist met een paar goede ingrediënten, zoals knolselderij, mosterd en dragon, kun je de mossel mooi laten spreken.’
LEES OOK: Dinergids voor Eindhoven – Dit zijn de 7 leukste restaurants voor een geslaagde avond




